BSbenimsaglikliyolum : Doğal ,Katkısız ,Şekersiz Fıstık ,Fındık ,Badem, Kaju Ezmesi ve Atıştırmalık

9.07.2021

Aflatoksinsiz Yer Fıstığı EzmesiAflatoksin Nedir? Nasıl Oluşur?
İnsan gıdalarında, tahıllarda, yemlerde ve her türlü kuru yiyeceklerde rutubetin artmasına ve sıcaklığa bağlı olarak, mantar türleri hızla üreyerek mikotoksin (küf zehri) denilen zararlı bir toksin (zehir) üretirler. Bunların en önemlisi Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus küflerinin oluşturduğu “Aflatoksin”dir. Aflatoksinler, kuvvetli zehir ve kanserojen maddelerdir. En zehir etkili olanı hem kanser hem de gen yapısını değiştirebilen Aflatoksin B1'dir.

 Aflatoksin Hangi Gıdalarda Bulunur?
Aflatoksin bulaşması, ürünün tarladaki gelişimi, hasat edilmesi, depolanması veya son ürün haline getirilmesi sırasında ortaya çıkabilir. Aflatoksinler özellikle Antep fıstığı, yer fıstığı, badem, fındık gibi sert kabuklu ile kuru incir gibi kurutulmuş meyvelerde; buğday, arpa, pirinç gibi tahıllarda, mısırda, kırmızıbiber gibi baharatlarda bulunur. Aflatoksin bulaşmış yem tüketen hayvanların sütlerinde ve bu sütlerden üretilen ürünlerde de bulunabilir. Gıdalardan aflatoksin herhangi bir işlem ile arındırılamazı gerekir. Üretim yapabilmeniz için yer fıstığı ve yağlı tohumlarda B1 olarak belirtilen değerini maksimum 5,B1+B2+G1+G2 toplamının da maksimum 10 olması gerekiyor(B1 karaciğer kanserine en çok neden olan değerdir) Bu iki değerde yazdığımız rakamlar, yasal olarak kabul edilebilir değerdir.
Üretici olarak hammaddemi alırken,bu değerlerin 1'den küçük 0'a yakın ve eşit olması prensibi ile hareket ederim. Sağlıklı Yaşamı hayat felsefesi edinmiş üretici olarak ‘’Önce Sağlık’’ diyerek sizlere güvenli, lezzetli gıdaya ulaşmanız için çalışmaktayım.