BSbenimsaglikliyolum : Doğal ,Katkısız ,Şekersiz Fıstık ,Fındık ,Badem, Kaju Ezmesi ve Atıştırmalık

1.08.2022

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır ?Her zaman sadece açlığı gidermek için yemiyoruz. Birçoğumuz stresi azaltmak veya üzüntü, yalnızlık veya can sıkıntısı gibi hoş olmayan duygularla baş etmek için de yemeğe yöneliyoruz. Ancak stres ve duyguları yönetmenin daha sağlıklı yollarını öğrenerek yediğiniz yiyecekler ve duygularınız üzerinde kontrolü kazanabilirsiniz. Mükemmel olmak zorunda değilsiniz, sevdiğiniz yiyecekleri tamamen ortadan kaldırmakta zorunda değilsiniz. Yapmamız gereken dikkatli yemek, vücudunuza koyduğunuz yiyecek ve içeceklerin anlık farkındalığını sürdürmektir.  Dikkatli yemek yiyeceklerin sizi nasıl hissettirdiğini ve vücudunuzun tat, tatmin ve tokluk hakkında gönderdiği sinyalleri gözlemlemeyi içerir. Dikkatli yemek, gözlemlediğiniz duyguları, düşünceleri ve bedensel hisleri yargılamak yerine basitçe kabul etmenizi gerektirir. Dikkatli yemek yeme pratiği yaptıkça ve farkındalığınız büyüdükçe, yiyecek tüketiminizin ne sıklıkla fiziksel açlıkla hiçbir ilgisi olmadığının ve her şeyin duygusal bir ihtiyacı doldurmakla ilgisi olduğunun farkına varacaksınız. Yemek için otururken kendinize şu soruyu sorun: "Gerçekten neye açım? Dikkatli yeme pratiği yapmak sizi yavaşlamaya, şimdiki ana odaklanmaya ve gerçekte ne hissettiğinizi fark etmeye zorlar. Ve kendinize tekrar tekrar sorduğunuzda, "Bir yemekten veya atıştırmadan sonra kendimi ne kadar iyi hissediyorum?" sorusu kendi özel beslenme ihtiyaçlarınız hakkında farkındalık kazanma sürecinizi başlatacaktır. Unutmayın ki Dikkatli yemek Yiyeceklerinizi satın alma, hazırlama ve servis etme ve tüketme sürecine kadar uzanabilir.  Yemek yemeden önce derin nefes almak özellikle açlığın gerçekten yemekle ilgili olmadığı durumlarda, genellikle açlığı yatıştırmaya yardımcı olabilir. Oksijen vücuda yakıt sağlar ve derin nefes almak enerjinizi ve refah duygunuzu artırabilir. Derin nefes alırken, sahte açlığın yaygın taklitçileri olan stresi ve gerginliği de gevşetir ve rahatlatır.
Öncelikle olarak Yapmanız gereken Hedeflerinizi mütevazi tutarak üstünüzde baskı yaratmadan, şartlandırma yapmadan küçük porsiyonda olsa sağlıklı besinlerden günlük yeme düzeninize eklemek olacaktır ve alışkanlık haline gelen bu yeme düzeniniz zaman içerisinde doğru ve sağlıklı beslenmeyi yaşam felsefesi olarak benimsediğinizi gösterecektir.
Sağlıklı beslenmenin aşırı derecede karmaşık olması gerekmez. Dışarıdaki tüm çelişkili beslenme ve diyet önerilerinden bunalmış hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Gerçek şu ki, bazı belirli yiyeceklerin veya besinlerin ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olduğu söylense de en önemli olan genel beslenme düzeninizdir. Sağlıklı beslenmenin en önemli temel taşı, mümkün olduğunca işlenmiş gıdanın gerçek gıdayla değiştirilmesi olmalıdır.  Doğanın yarattığı şekle mümkün olduğunca yakın yiyecekler yemek, düşünme, bakma ve hissetme şeklinizde büyük bir fark yaratabilir. Bunlar çeşitli taze meyve, sebze, kepekli tahıllar, sağlıklı protein ve yağlar sağlıklı bir yaşam tarzı için en iyi seçeneklerdir. Bu basit ipuçlarını kullanarak, sağlıklı beslenmeyle ilgili kafa karışıklığınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Sağlıklı beslenme katı sınırlamalarla, gerçekçi olmayan bir şekilde zayıf kalmak veya kendinizi sevdiğiniz gıdalardan mahrum bırakmakla ilgili değildir. Bunun yerine harika hissetmek, daha fazla enerjiye sahip olmak, sağlığınızı iyileştirmek ve ruh halinizi iyileştirmekle ilgilidir.
Vücudunuz için olduğu kadar zihniniz için de iyi olan lezzetli, besleyici şekilde beslenerek kişi hem bedensel hem de sağlıklı bir ruh haline sahip olurken   kendini daha dinç, daha güçlü hissedecektir.
Unutmayalım ki sağlıklı olmak, sağlıklı yaşamak yaptığımız seçimlerle ilgilidir.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın.

Senem Şengezer